چهارشنبه, ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

فاز نخست نگین مکران تا اواسط سال 98 به بهره برداری می رسد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نگین مکران با اشاره به ایجاد سومین قطب پتروشیمی کشور در چابهار از تولید سالانه 8.5 میلیون تن متانول در فاز نخست این شرکت خبرداد.
محمد رضا موثقی نیا با تشریح آخرین اقدامات در شهرک پتروشیمی مکران اظهار داشت: پروژه پتروشیمی نگین مکران چابهار با تولید سالانه 25میلیون تن محصولات پتروشیمی و با سرمایه گذاری 18میلیارد دلاری بخش خصوصی در پیکره هشتم منطقه آزاد چابهار درحال احداث است.
وی افزود: فاز نخست این پروژه در زمینی به مساحت 1200هکتار و با ظرفیت تولید سالانه 8.5میلیون تن متانول بامشارکت 15شرکت زیرمجموعه و اشتغال زایی بیش از هشت هزار نفر تا اواسط سال 98به بهره برداری می رسد.
به گفته موثقی نیا، عملیات اجرایی پتروشیمی نگین مکران در سال 91 و در قالب سه فازآغاز شده که برآورد اولیه برای به اتمام رسیدن تمامی فازهای آن 10سال است.
مدیرعامل شرکت نگین مکران درباره محصولات این پروژه نیز گفت: دراین پروژه 18 واحد بالادستی تولید محصولات پتروشیمی شامل متانول، اوره، آمونیاک، آروماتیک، الفین و 30 واحد پایین دستی فعالیت می کنند واین درحالی است تاکنون هشت واحد پایین دستی به بهره برداری رسیده ومحصولات آن ها کاملا صادراتی شده است.
وی با اشاره به لوله گذاری 20کیلومتربرای تامین خوراک مورد نیاز پتروشیمی تاکید کرد: خط لوله موسوم به صلح به طول 285کیلومتر از نیروگاه سیکل ترکیبی ایرانشهر با سرمایه گذاری شرکت غدیر در زمان تعیین شده 20میلیون متر مکعب گاز متان مورد نیاز فاز نخست را تامین می کند.
به گفته موثقی نیا گاز اتان مورد نیاز برای تولید سایر محصولات نیزازطریق خط لوله صلح وخط مستقل عسلویه-چابهار و میعانات گازی نیزابا کشتی از عسلویه به چابهار می آید.
مدیرعامل نگین مکران با اشاره به صادرات 22میلیون تن محصولات پتروشیمی به خارج از کشور گفت: قرارداد اختصاص 20هکتارزمین در بندر شهید بهشتی چابهار برای احداث مخازن وپایانه ها به صورت اجاره به مدت 20سال با سازمان بنادر منقعد شده است واین در حالی است در حال پیگیری برای افزایش مساحت به 40هکتار هستیم.
وی با اشاره به انجام رایزنی ها با سازمان بنادر برای افزایش مساحت احداث مخازن به 40 هکتار در بندر شهید بهشتی خاطرنشان کرد:فاز یک احداث مخازن وپایانه ها تا اواسط سال 97 به بهره بردراری می رسد.

8
نوع مطلب: 
گوناگون

تبلیغات