چهارشنبه, ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

بهسازی راهها مهمترین نیاز عشایر استان کرمان

مجید امیرمحمدی:مدیرکل امور عشایری شمال استان کرمان در جلسه دیدار استاندار و مجمع نمایندگان استان با عشایر منطقه هنزاء گفت: استان کرمان به عنوان دومین استان عشایر نشین کشور بعد از فارس است.
ابراهیمی با اشاره به اینکه 10 هزار نفر جمعیت عشایری در استان کرمان حضور دارند، افزود: چهار درصد جمعیت استان کرمان عشایر هستند.
وی ادامه داد: بیش از چهار هزار و 200 کیلومتر ایل راه در استان کرمان وجود دارد که هر ساله باید مرمت و بازسازی شوند.وی خاطرنشان کرد: ناوگان راه سازی عشایری در شمال و جنوب استان کرمان فرسوده هستند و این امر مشکلاتی را ایجادکرده است و درهمین راستا مهمترین نیاز عشایر منطقه هنزاء ،آسفالت راه هنزاء به بندر می باشد.
ابراهیمی با اشاره به اینکه آبرسانی سیار از مشکلات عشایر است و ناوگان آبرسانی به شدت فرسوده شده است ، اظهار کرد: در راستای تامین آب شرب چندین حلقه چاه آب حفر شده و در حال بهره برداری هستند.وی یادآور شد: بسیاری از عشایر ما از برق برخردار هستند و در مکان هایی که برق وجود ندارد می توانند از برق خورشیدی استفاده کنند.
مدیرکل امور عشایری شمال استان کرمان گفت: سه میلیون راس دام در جامعه عشایری مورد پروار قرار گرفته و زنجیره گوشت نیز در استان کرمان شکل گرفته است.
وی اظهار کرد: بیش از 75 هزار هکتار زمین کشاورزی در اختیار عشایر است که فاقد سند هستند و محصولات تولیدی این اراضی کاملا ارگانیک است.وی یادآور شد: اعتبارات اداره کل عشایری استان کرمان در سال گذشته بسیار ناچیز بوده که امسال تا سه برابر افزایش یافته و با استفاده از آن می توان خدمات خوبی را به جامعه عشایری ارائه کرد.
وی با اشاره به اینکه 75 میلیارد تومان برای بیمه دام عشایر در دست پیگیری است، گفت: آئین نامه ساماندهی عشایر تدوین شده و دستگاه ها موظف هستند در مناطق عشایری خدمات خود را ارائه کنند.لازم به ذکر است در پایان این نشست ،تامین اعتبارآسفالت مسیر هنزاءبه بندر مصوب شد.

7
نوع مطلب: 
جامعه و اجتماع

تبلیغات