شنبه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

طرح آب های ژرف، جانشین روش های گران قیمت فعلی شود

وزیر نیرو با تاکید براینکه طرح آب های ژرف باید جانشین روش های گران قیمت فعلی شود، گفت: با همکاری نهادهای مختلف و شرکت های دانش بنیاد می توان بر بحران آب غلبه کرد.
حمید چیت چیان در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان کرمان با اشاره به موفقیت های استان کرمان در اجرای طرح ابتکاری همیاران آب، افزود: استاندار کرمان از ابتدای آغاز بکار دولت یازدهم با همت، عزم قاطع و نتیجه گیری وارد مساله آب استان شد.

مصرف اشتباه آب در بخش کشاورزی
در اغلب نقاط کشور با وضعیت بی سابقه ای در بحران آب مواجه هستیم
وی یادآورشد: طی بررسی های صورت گرفته، در دهه های گذشته، هرگز میزان بارش های کشور به حد متوسط نرسیده است و این در حالیست که حد متوسط بارندگی های سالانه کشور نیز رو به کاهش است.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه افزایش دمای کشور موجب افزایش قابل ملاحظه تبخیر شده است، تصریح کرد: با توجه به افزایش تعداد بارش ها در سطح کشور اما شاهد کاهش بارش های موثر در سطح کشور هستیم به گونه ای که میزان نفوذ آب به آب های زیر زمینی کاهش یافته است.
چیت چیان با تاکید بر مصارف اشتباه آب به ویژه در بخش کشاورزی، گفت: امروز در اغلب نقاط کشور با وضعیت بی سابقه ای در بحران آب مواجه هستیم که این امر گاهی باعث تنش های اجتماعی در برخی مناطق کشور شده است.

کاهش منابع آبی، جزء مهمترین عوامل بحران آب کشور
وی با اشاره به اینکه استفاده منطقی و درست از آب می تواند مشکلات آب کشور را در بخش های مختلفی همچون صنعت، کشاورزی و خانگی مرتفع سازد، افزود: کاهش منابع آبی جزء مهمترین عوامل بحران آب کشوراست
وزیر نیرو با تاکیدبراینکه استفاده از دانش و فناوری های نوین می تواند بحران آبی کشور را به خوبی مدیریت و مشکلات کشور را در این خصوص مرتفع نماید، یادآورشد: بیلان منفی دشت ها با سرعت بالایی پیش می رود و این مهم نشست دشت ها را در پی خواهد داشت که مسئولان باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند که آبی که از محل آبیاری نوین صرفه جویی می شود، باعث افزایش زیرکشت نشود.

طرح استفاده از آب های ژرف می تواند از هزینه های سنگین بکاهد
چیت چیان تصریح کرد: در برخی از نقاط کشور، دولت به کشاورزان کمک کرد تا شیوه آبیاری کشاورزی خود را از روش سنتی به روش های نوین تبدیل کنند، اما با اصلاح شیوه آبیاری، کشاورزان سطح زیر کشت کشاورزی خود را توسعه داده اند.
وی با تاکیدبراینکه اقدامات تعادل بخشی خوبی در برخی از نقاط کشور صورت گرفته است، گفت: اقدامات تعادل بخشی موجب شده است که بیلان منفی در برخی مناطق به بیلان مثبت تبدیل شود.
وزیر نیرو به مزیت های استفاده از آب های ژرف و اکتشاف آنها اشاره و عنوان کرد: امید می رود با همکاری نهادهای مختلف و شرکت های دانش بنیاد بتوانیم بر بحران آب با استفاده از این نوع آب ها غلبه کرده و با مدیریت آب از مهاجرت ها جلوگیری کنیم

5
نوع مطلب: 
گردشگری و کشاورزی

تبلیغات