چهارشنبه, ۱ خرداد ۱۳۹۸

نا امیدی ریئس اتاق بازرگان کرمان از نقش بخشهای کشاورزی،صنعت و معدن در تحرک اقتصادی استان

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: 63 درصد واحدهای غیرفعال استان کرمان، مشکل تامین مالی دارند.
سیدمهدی طبیب زاده در همایش تجلیل از تلاشگران عرصه صنعت و معدن استان کرمان اظهار کرد: به طور غیرقابل باوری در استان کرمان از صنایع کوچک غفلت شده و همه تمرکز بر تعدادی واحد بزرگ است که به اعتقاد بنده آنها توان فائق آمدن بر مشکلات خود را دارند.
وی با بیان اینکه زمانی موفق می شویم که بتوانیم واحدهای کوچک را حمایت کنیم، افزود: بیش از 50 درصد از واحدهای صنعتی استان کرمان با کمتر از 50 درصد ظرفیتشان کار می کنند که این اتلاف سرمایه و وقت است و نشان می دهد وضعیت خوب نیست و باید تمهیداتی اندیشیده شود.
طبیب زاده تصریح کرد: درصد بسیار زیادی از این واحدها تامین مالی را مشکل اصلی خود می دانند. گرچه استان جدا از کشور نیست اما برخی مشکلات مربوط به سطح استان است.
وی با اشاره به فضای کسب و کار گفت: صنعتگران محیط راحت و سهلی برای فعالیت خود ندارند و قصه پرغصه تامین مالی را همه می دانیم و علی رغم همه وعده هایی که داده می شود، نتوانسته ایم این مشکل بزرگ را حل کنیم و بیش از 63 درصد واحدهای غیرفعال استان کرمان، مشکل تامین مالی دارند.
رییس اتاق بازرگانی استان کرمان بیان کرد: 15 درصد واحدهای صنعتی استان با بیش از 70 درصد ظرفیت کار می کنند.
وی افزود: شاید تکیه بیش از حد بر منابع بانکی گره این مسئله است و باید به سراغ راه های دیگر تامین مالی برویم که اتاق بازرگانی برنامه های وسیعی در این زمینه دارد.
طبیب زاده با بیان اینکه باید راه هایی در استان برای تامین منابع بیندیشیم که تسهیل سرمایه گذاری خارجی، فاینانس و ... از جمله این راه هاست، تصریح کرد: طی سال های گذشته در بودجه راهی برای تضمین فاینانس خارجی بخش خصوصی وجود نداشت که در بودجه امسال مقداری راه باز شده و از نمایندگان می خواهیم این بحث را عملیاتی کنند.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان بیان کرد: تمرکز ویژه اتاق کمک به تسهیل امور بانکی، شفاف کردن قراردادها، حمایت جدی از فعالان اقتصادی و کمک به تامین مالی از راه هایی که وجود دارد، می باشد.
وی در ادامه افزود: جای یک صندوق تامین مالی در استان کرمان خالی است و اگر شرکت های تامین سرمایه را با مشارکت واحدهای اقتصادی بزرگ استان داشته باشیم، می توانیم از ابزارهای مالی کشور استفاده کنیم.
طبیب زاده گفت: گروه تامین مالی در اتاق بازرگانی شکل گرفته و با تشکیل کمیسیون های مختلف در حوزه بانک، بیمه و مالیات در صدد اصلاح برخی از مشکلات قانونی برآمده ایم و در تعداد زیادی موفق بوده ایم.
وی در ادامه تصریح کرد: واحدهای کوچک معدنی استان کرمان همچنان درگیر مشکلات خود هستند و این وضعیت نشان می دهد اکتشاف جامع و متناسب با وضعیت استان صورت نگرفته و علی رغم تشکیل شورای عالی معادن در استان، نمایندگان بخش خصوصی در این شورا صاحب رای نیستند.
طبیب زاده تاکید کرد: کشاورزی نمی تواند نقش قبلی را در موتور محرکه اقتصاد استان ایفا کند و صنعت و معدن نیز با مشکلاتی که دارد، نمی تواند ظرفیت های ایجاد اشتغال جدید داشته باشد که باید برای حل مشکلات این حوزه فکر اساسی کرد.

3
نوع مطلب: 
صنعت و معدن و تجارت

تبلیغات