چهارشنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

سرمایه گذاری 4000 میلیارد تومانی در صنعت برق استان کرمان

با حضور معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی پست 20/132 کرمان ۳ و خطوط ارتباطی آن افتتاح شد
با حضور معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی بهره برداری از پست 20/132 کیلوولت کرمان ۳ و خطوط ارتباطی آن با اعتبار ۱۸۷ میلیارد ریال آغاز شد . هدف از اجرای این طرح تامین ظرفیت پایداری شبکه فوق توزیع و اصلاح ولتاژ به ویژه در شهر کرمان می باشد.
در آیین بهره برداری از این پست مهندس هوشنگ فلاحتیان ضمن قدردانی ازتلاش های صورت گرفته در پروژه های استان کرمان اظهار داشت : پست های بزرگ نقش بسیار مهمی در تعدیل بار پست های پیرامونی دارد و در شهر های بزرگ باید زیرساخت های لازم فراهم شود تا برق مطمین و پایدار در اختیار مشترکین قرار گیرد.
وی افزود : با توجه به افزایش میزان مشترکین استان کرمان به تبع آن باید شبکه توزیع نیز گسترش پیدا می کرد و تلاش چندین ساله برای افتتاح پست امروز به ثمر نشست.
مهندس فلاحتیان گفت: با به مدار آمدن این پست ریسک ناپایداری شبکه برق کرمان کاهش پیدا می کند و باید تلاش شود طرح های مصوب و اولویت دار شناسایی شوند تا زیر ساخت های مورد نیاز فراهم آید . وی افزود : ایجاد چنین زیر ساخت هایی می تواند فضای کسب و کار را متحول کند و نگاه مثبت تری برای سرمایه گذاران و زمینه ای برای اشتغال فراهم آورد .
فلاحتیان اظهار داشت :یکی از عوامل کلیدی برای صنعت برق کشور , بهبود شاخص عملکرد ها در زمینه کاهش تلفات و کاهش انرژی های توزیع نشده و ...است که باتوجه به هدف گذاری ها باید در سطح بسیار بهتری قرار گیریم و مساله بعدی کاهش هزینه های تامین برق است که باید مدیریت شود .
معاون وزیر نیرو اظهار داشت : امسال از طریق اقداماتی مانند به مدار آمدن ۲۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید , نصب برج خنک کننده در نیروگاه ها و اقدامات مدیریت مصرف توانستیم شبکه را مدیریت کنیم درصورتی که اگر این اقدامات انجام نمی شد مجبور به خاموشی بودیم .
وی بیان داشت : در مقایسه با رشد اقتصادی , رشد مصرف برق کشور همیشه بیشتر است و این یک نکته منفی است بنابر این شرکت های برق باید با استفاده از زیرساخت های الکترونیکی و ایجاد تعامل سازنده با مخاطبین میزان مصرف برق را مدیریت کنند .
هم چنین علی اصغر نصراللهی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای کرمان اظهار داشت :پست کرمان ۳ اولین پروژه ای است که در این سالها در مرکز شهر کرمان راه اندازی می شود ومنجر به تعدیل بار پست های اطراف که در شعاع ۱۵ تا ۲۰ کیلومتری آن قرار گرفته اند می شود و قابلیت مانور را برای شرکت توزیع شمال استان کرمان بالا می برد و موجب ایجاد شرایط پایدارتری در شبکه می شود .

300 مگاوات افزایش مصرف برق در استان اتفاق افتاده است.
در ادامه هوشنگ فلاحتیان در مراسم افتتاح پست ۴۰۰ کیلوولت برق بهرمان، اظهار کرد: امسال سال بی نظیری را در صنعت برق کشور تجربه می کنیم، علت آن گرمای بسیار زیاد در مناطق مختلف کشور و تغییر اقلیم است.
وی افزود: امسال پیک بار شبکه سراسری برق به رکورد بی سابقه 55 هزار و 400 مگاوات رسید و نسبت به سال گذشته 2800 مگاوات فقط پیک بار افزایش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: در سه ماهه نخست امسال شاهد رشد 10 درصدی مصرف برق و رشد 12 درصدی مصرف برق در صنایع بوده ایم و در برخی مناطق کشور تجربه افزایش 16 درصدی مصرف برق بوده ایم که دلیل آن گرمای 55 درجه ای در برخی مناطق کشور بوده است.
معاون وزیر نیرو تصریح کرد: با فعالیتهایی که در چهار سال گذشته انجام شد، حداقل 8 هزار مگاوات نیروگاه جدید را در سراسر کشور وارد شبکه سراسری کردیم که سهم استان کرمان 1000 مگاوات بود.
فلاحتیان ادامه داد: سه سال پیش نیروگاه سمنگان و نیروگاه گل گهر را در استان شروع کردیم که خوشبختانه در سال گذشته بخش گازی این دو نیروگاه وارد مدار شد و تا پایان امسال و حداکثر تابستان سال 97 بخش بخار این دو نیروگاه را به ظرفیت 320 مگاوات وارد مدار می شود و ظرفیت برق استان به طور قابل توجهی افزایش می یابد.
این مقام مسئول در وزارت نیرو توضیح داد: تراز تولید و مصرف برق در استان کرمان در سه سال گذشته منفی بود در حالی که اکنون استان کرمان بیش از 300 مگاوات صادرات برق به استانهای پیرامون خود دارد و اتفاق بزرگی است و کمتر از یک سال آینده این ظرفیت 300 مگاوات نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ابراز داشت: در کنار این ظرفیت سازی در تولید برق در استان کرمان، ظرفیت های شبکه های انتقال برق و فوق توزیع استان در بخش پست ها 3000 مگاوات آمپر افزایش پیدا کرده است.
فلاحتیان بیان کرد: پیک بار استان امسال حدود 2200 مگاوات بوده یعنی 3000 مگاوات آمپر ظرفیت جدید ایجاد شده که بدین معناست که 1.5 برابر کل چیزی که قبلاً وجود داشته تاسیسات انتقال و فوق توزیع ایجاد شده است.
معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در بخش توزیع نیز فعالیتهای گسترده ای صورت گرفته است، گفت: تلفات برق در سطح شمال و جنوب استان کرمان به نحو قابل توجهی کاهش یافته است، در جنوب استان کرمان تلفات برق از 20 درصد به 13 درصد رسیده و در شمال استان کرمان نیز تلفات برق در چهار سال گذشته بیش از 15 درصد بوده که در حال حاضر حدود 10.5 درصد است.
وی افزود: موفق شدیم تلفات برق در کل کشور در طول چهار سال گذشته را حدود 5 درصد کاهش دهیم که رکوردی کم نظیر می باشد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار کرد: در شروع به کار دولت یازدهم کل نیروگاههای تجدیدپذیر ما 165 مگاوات بود که اکنون این رقم به 365 مگاوات رسیده و تا پایان سال به 700 تا 800 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر خواهیم رسید که اتفاق بزرگی است.
فلاحتیان عنوان کرد: عزم خود را جزم کرده ایم که سهم قابل توجهی از برق کشور را منابع تجدیدپذیر مثل خورشید و باد تامین کنیم چون آثار زیست محیطی سوختهای فسیلی انکارناپذیر است.
وی تبیین کرد: در طول چهار سال گذشته حدود 4000 میلیارد تومان زیرساخت برق در استان کرمان ایجاد شده که شامل 1000 مگاوات نیروگاه جدید با سرمایه گذاری 2000 میلیارد تومان و تقریباً معادل همین مبلغ تسهیلات توزیع، فوق توزیع و انتقال است و کار بسیار سنگینی در استان ایجاد شده چرا که این استان بسیار وسیع است و مزیت های زیادی برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی در آن وجود دارد.
معاون وزیر نیرو بیان داشت: در استان کرمان در سالهای آینده با فضای مناسبی که وجود دارد و انرژی هایی که ایجاد شده صنایع جدید شکل می گیرد و نیاز به انرژی برق افزایش پیدا می کند.
فلاحتیان همچنین خبر داد: در سال گذشته حداکثر پیک بار برق در استان کرمان 1750 مگاوات بود که امسال تاکنون 2286 مگاوات می باشد یعنی 300 مگاوات افزایش مصرف برق در استان اتفاق افتاده است.
وی تصریح کرد: وقتی انرژی برق مطلوبیت استفاده را دارد که در جایی مصرف شود که تبدیل به ثروت ملی و ارزش افزوده برای کشور شود و بتواند تولید و اشتغال برای نسل جوان و بیکار ایجاد کند.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خاطرنشان کرد: مردم استان کرمان دغدغه ای بابت برق به عنوان یک شریان حیاتی و پایه رشد اقتصادی نداشته باشند و امیدواریم این فعالیت زمینه ساز رشد و شکوفایی منطقه را فراهم کند.
با صرف اعتباری معادل 517 میلیارد ریال پست 20/132/400 کیلوولت ارگ بم در نظام شهر افتتاح شد
در ادامه نیز با حضور هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی و سایر مسئولین پست 400 کیلوولت Dcs ارگ بم در نظامشهر به بهره برداری رسید برای راه اندازی این پست اعتباری معادل 517 میلیارد ریال صرف شده است.
معاون وزیر نیرو در امورربرق و انرژی در آیین افتتاح این پست اظهار داشت: این پروژه نتیجه تلاش بی وقفه 3 الی 4 سال اخیر برق منطقه ای کرمان است که برای احداث آن وخطوط ارتباطی اش اعتباری بیش از 50 میلیارد تومان بکار رفته و امیدواریم زمینه ساز توسعه و اشتغالزایی در منطقه شود.
وی گفت: با راه اندازی پست بم 3 تا پایان ابان ماه عمده مشکلات برق منطقه شرق حل و تا چندین سال آینده مشکلی نخواهیم داشت.
وی اظهار داشت: درآمدی که بابت فروش برق در این مناطق به صنعت برق می رسد بسیار نازلتر از میزان سرمایه گذاری است که برای احداث طرح ها می شود.
وی گفت: تاکنون 110 میلیارد تومان هزینه شده در حالیکه 43 میلیارد توان درآمد ناشی از فروش برق در این مناطق داشتیم.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار داشت: از سال 1392 تاکنون 700 مگاوات به ظرفیت تولید برق استان اضافه شده است و برنامه داریم که تا قبل از تابستان سال آینده واحدهای بخار نیروگاه های سمنگان و گوهران سیرجان به مدار آیند و 320 مگاوات به تولید استان اضافه شود.
وی گفت: در سال 92 ظرفیت تولید استان 1450 مگاوات بوده که هم اکنون به 2400 مگاوات رسیده است.
فلاحتیان افزود: باتوجه به سرمایه گذاری هایی که در این استان در بخش تولید,انتقال و توزیع انجام شده منجر شده که مشترکین این استان از وضعیت خوبی در این شاخص ها نسبت به سایر استان ها برخوردار باشند.
معاون وزیر نیرو اظهار داشت: با توجه به توقع افکار عمومی مسئیولیت ما هر روز سختتر می شود و صنعت برق نیازمند مساعدت مسیولین است.
وی گفت : طی چهار سال اخیر به طور میانگین هر سال نزدیک به 1000 میلیارد در زمینه تولید,انتقال و توزیع در استان کرمان هزینه شده و سرمایه گذاران نگران تامین برق خود نباشند.
فلاحتیان با اشاره به وضعیت مناسب استان در زمینه انرژی های خورشیدی و بادی اظهار داشت. تاکنون فعالیت های خوبی در استان انجام شده است و صرفا نگاهمان به نیروگاه های حرارتی نیست و سهمی از تولید استان به نیروگاه های خورشیدی اختصاص یافته است.
وی افزود: در همین راستا یک نیروگاه خورشیدی 20 مگاواتی با حضور وزیر نیرو افتتاح و عملیات اجرایی یک نیروگاه 100 مگاواتی آغاز می شود.
وی با توجه به افزایش دما و پایداری آن از مردم خواست با صرفه جویی در مصرف برق این صنعت را یاری کنند.
همچنین مهندس علی اصغر نصرالهی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان اظهار داشت: با راه اندازی های طرح های انتقال و فوق توزیع بیش از. 1300 میلیارد ریال پروژه همزمان با سفر وزیر نیرو به کرمان افتتاح می شود.
مهندس نصرالهی افزود: این پروژه یکی از مهمترین پروژه های تکمیل رینگ 400 کیلوولت جنوبشرق است که توانستیم طی 3 سال اخیر علی رغم مشکلات زیاد آماده کنیم و به بهره برداری برسانیم.
وی گفت: با برقدار شدن این پست موجبات پایداری شبکه شرق استان، اصلاح ولتاژ و کاهش تلفات و تامین برق مطمئن تر در منطقه شرق فراهم می شود.
همچنین نیکزادی نماینده مردم بم و شهرستان های شرق استان ضمن قدردانی از خدمات شرکت های برق استان، خواهان زمینه سازی و تشویق مردم برای استفاده از انرژی خورشیدی در منازل شد.
وی اظهار داشت: شرکت های برق استان بیش از سایر سازمان های استان و ارگان ها در زمینه طرح ها و برنامه های خود کار کرده اند و فعالیت آن ها مطلوب است و جای تقدیر دارد.

2
نوع مطلب: 
رویداد

تبلیغات