چهارشنبه, ۱ خرداد ۱۳۹۸

نیروگاه های تجدید پذیر عامل توسعه اقتصادی مناطق کمتر توسعه یافته

با حضور مهندس چیت چیان وزیر نیرو و معاونین وزیر،سفیر آلمان و سایر مسئولین استان ، مجتمع نیروگاهی خورشیدی مکران در ماهان کرمان به بهره برداری رسید . این نیروگاه با همکاری شرکت برق منطقه ای کرمان و سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی ( شرکت سولار انرژی آرکا – شرکت دوریان سوییس و با مدیریت شرکت آدور آلمان با اعتبار 1000 میلیارد ریال در زمینی به مساحت 44 هکتار و با نصب 76 هزار و 912 عدد پنل خورشیدی هر کدام به ظرفیت 360 وات آماده و به بهره داری رسید
مدیرعامل سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی گفت: نیروگاه های تجدید پذیر اقدامی سازنده در جهت توسعه اقتصادی مناطق کمتر توسعه یافته به شمار می روند.
سید محمد صادق زاده در آئین افتتاح مجتمع نیروگاه های خورشیدی مکران در ماهان با حضور وزیر نیرو با اشاره به مزیت های نیروگاه های خورشیدی و انرژی های تجدید پذیر، افزود: این نوع از انرژی به سیل توسعه مناطق کمتر توسعه یافته تبدیل شده است.
وی ادامه داد: نیروگاه های انرژی های تجدید پذیر ضمن تامین برق پایدار برای مناطق، اشتغال زایی خوبی را نیز محقق می کند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نقاطی در کشور بدون بهره مندی از نعمت برق وجود دارد که به همت مسولان با استفاده از انرژی های خورشیدی، برق این مناطق تامین شده است.
صادق زاده اظهار داشت: انرژی های تجدید پذیر منبع خدادادی است که در مناطق مختلف وجود دارد و این مساله در همه جای دنیا مورد تاکید و توجه است.
سفیر جمهوری فدرال آلمان در ایران نیز در این آئین با اشاره به سفر خود به استان کرمان برای افتتاح نیروگاه 20 مگاواتی خورشیدی، گفت: نام کشور آلمان با نیروگاه های خورشیدی عجین شده است.
میکاییل کلور برشتولد ادامه داد: آلمان کشور تحول اقتصادی است و شرکت های آن به تبع سرمایه گذاری، فن آوری و دانش بسیاری دارند و امروز شرکت های آلمانی نه تنها دانش و فن آوری خود را در اختیار ایران گذاشته اند، بلکه نحوه اجرا را نیز وارد ایران کرده اند که نمونه بارز آن افتتاح مجتمع نیروگاه های خورشیدی مکران است که با مشارکت ایرانیان به بهره برداری رسیده است.
وی به افتتاح نیروگاه خورشیدی همدان نیز اشاره و بیان کرد: این نیروگاه با مشارکت دو شرکت سرمایه گذاری آلمانی و ایرانی راه اندازی شده است و این فعالیت ها از دو منظر سرمایه گذاری در فن آوری آینده ایران است.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری در حوزه انرژی خورشیدی، تنها به خورشید نیاز ندارد بلکه به شجاعت و حسن اعتماد بین دو طرف نیز نیازمند است و پایه و اساس اعتماد متقابل با امضای سند برجام طی دو سال گذشته در دولت تدبیرو امید پایه گذاری شد و کشور آلمان در این امر نقش زیادی را ایفا کرد.
کلور برشتولد گفت: اجرای دقیق برجام موجب اعتماد طرف مقابل خواهد شد و همین امر موجب فعالیت بیشتر شرکت های اروپایی در ایران می شود.
وی ادامه داد: امروز از طرف دولت آلمان اجرای دقیق و بی چون و چرای برجام مورد تاکید قرار می گیرد.
وی بیان کرد: معتقدیم باید روابط دیرینه بین دو کشور آلمان و ایران را گسترش داده و تعمیق ببخشیم.
وی با اشاره به افزایش 50 درصدی صادرات از آلمان به ایران، گفت: نکته مهم این است که بخش عمده این صادرات، مربوط به ماشین آلات است که منجر به تولید محصولات باکیفیت می شود.
کلور برشتولد با اشاره به اینکه این موفقیت ها بدون موفقیت سند برجام امکان پذیر نمی شد، گفت: این پروژه الگویی برای سایر شرکت های سرمایه گذاری آلمانی برای سرمایه گذاری در ایران است.

کرمان به شهر آفتاب تبدیل می شود
وزیر نیرو با بیان اینکه ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر کشور در حال حاضر 420 مگاوات است ، گفت: این رقم نسبت به سال های نخست آغاز به کار دولت تدبیر و امید، 2.2 برابر شده است.
در ادامه حمید چیت چیان افزود: در سال جاری 600 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر در کشور به بهره برداری می رسد.
وی ادامه داد: از 76 هزار مگاوات ظرفیت تعیین شده نیروگاهی در کشور، 12 هزار مگاوات به انرژی های تجدید پذیر اختصاص داده شده است.
وی با اشاره به اینکه سهم نیروگاه های برق آبی نیز سهم به سزایی بوده است، عنوان کرد: در دولت تدبیر و امید سعی شده نقش انرژی های خورشید، بادی، گرمایی، زمین گرمایی و .... به صورت قابل ملاحظه افزایش یابد.
چیت چیان با بیان اینکه بسیار خوشحال هستیم که شاهد همکاری دو کشور آلمان و ایران در موضوعی مرتبط با آینده بشر در کره خاکی هستیم، گفت: انرژی های تجدیدپذیر به جلوگیری از انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای کمک کرده و نیز به توسعه پایدار و حفظ محیط زیست نیر کمک شایانی می کند.
وی خاطرنشان کرد: توسعه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر هدفی انسانی و مقدس است که با سرنوشت همگان ارتباط مستقیمی دارد و تنها مساله اقتصادی برای یک منطقه نیست.
وزیر نیرو افزود: جمهوری اسلامی ایران نه در سال های اخیر بلکه از دو دهه قبل بر اساس سیاست های کلی نظام در بحث انرژی، این برنامه ها را دنبال کرده است تا سهم انرژی های تجدید پذیر در سبد انرژی افزایش یابد و این برنامه در سیاست های کلی نظام و قوانین توسعه ای مورد تاکید قرار گرفته است.
وی یادآور شد: دولت جمهوری اسلامی با سیاست های تشویقی خود از جمله خرید تضمینی برق نیروگاه ها عزم جزم خود را برای حمایت از انرژی های تجدیدپذیر نشان داده است.
وزیر نیرو با تاکید بر این مطلب که تمام فعالیت ها در حوزه انرژی های تجدید پذیر توسط بخش خصوصی در حال انجام است، گفت: مدت ها است که دولت در این پروژه ها سرمایه گذاری نمی کند و ورود بخش خصوصی را باعث استمرار و ثبات این سیاست ها می داند.
چیت چیان افزود: بخش خصوصی با تشخیص درست وارد این عرصه شده است و همین امر موجب شده تا جمهوری اسلامی ایران ظرفیت تولید 210 مگاوات پنل خورشیدی را داشته باشدکه 110 مگاوات آن اخیرا در شیراز کلنگ زنی شده است.
وی با بیان اینکه شرکت های سرمایه گذاری کشورهایی دیگر از جمله آلمان، سوئیس، اسپانیا، چین و کره جنوبی در کشور فعال هستند، اظهار کرد: سال گذشته یک نیروگاه یک مگاواتی در کشور افتتاح شد اما در سال جاری دو نیروگاه هفت مگاواتی در شیراز و یک نیروگاه دو مگاواتی در اصفهان افتتاح شده است.
وزیر نیرو با بیان اینکه سرمایه گذاری در حوزه انرژی های تجدید پذیر رو به افزیش است، گفت: این موضوع به یک فرهنگ تبدیل شده است و امروز شاهد افتتاح نیروگاه 20 مگاواتی در استان کرمان هستیم.
وی بیان کرد: با پیشنهاد استاندار کرمان امروز تفاهم نامه دو هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی طی 10 سال منعقد خواهد شد و کرمان به شهر آفتاب تبدیل می شود لذا دولت از این طرح استاندار کرمان استقبال می کند.

زیرساخت های استان کرمان برای توسعه سرمایه گذاری فراهم است
استاندار کرمان گفت: با موافقت وزیر نیرو، تفاهم نامه دوهزار مگاوات نیروگاه های خورشیدی طی 10 سال در استان کرمان امضا می شود تا همگان بدانند که کرمان استانی است که کمترین بروکراسی اداری و دولتی را دارد و زیرساخت های آن نیز برای توسعه سرمایه گذاری فراهم است.
همچنین علیرضا رزم حسینی نیز افزود: سرمایه گذاری در بخش انرژی های خورشیدی و تجدیدپذیر، دیرهنگام در استان آغاز شده است و باید از این مزیت خدادادی به نحو احسن بهره مند شد.
رزم حسینی با بیان اینکه این پروژه طی یکسال گذشته کلنگ زنی شده و در سال جاری شاهد افتتاح آن هستیم، ادامه داد: در استان کرمان پس از برجام 2.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در بخش های مختلفی از جمله فولاد، مس ، خودروسازی و سایر صنایع در دست اجرا است.
وی استان کرمان را دارای مزیت های فراوان در بخش کشاورزی، گردشگری، صنعت و معدن دانست و گفت: ثبت پنج اثر تاریخی این استان در فهرست جهانی، گواه پیشینه تاریخی این استان است.
مجتمع نیروگاه‌های خورشیدی مکران شامل دو نیروگاه تولید برق فتوولتائیک، هر یک به ظرفیت 10 مگاوات است که با سرمایه‎گذاری مشترک شرکت «سولار انرژی مکران» و شرکت دوریان (Durion) سوئیس به مبلغ 27 میلیون دلار و مدیریت طرح شرکت آلمانی «ادور» (Adore) در مدت شش ماه راه اندازی شده است.
مجتمع نیروگاه‌های خورشیدی مکران در مجموع از 76 هزار و 912 عدد پنل خورشیدی هر کدام به قدرت 260 وات با ابعاد 1 * 1.65 تشکیل و در مساحتی بالغ بر 44 هکتار نصب شده است که برای نصب پنل‎ها تعداد 27 هزار پایه آهنی گالوانیزه‌شده به طول 1.5 متر در زمین کوبیده شده و بر روی آنها تعداد 13 هزار و 500 سازه فولادی تعبیه شده است.
همزمان با بهره‌برداری از مجتمع نیروگاه‌های خورشیدی مکران، باحضور وزیر نیرو، کلنگ احداث نیروگاه 100 مگاواتی شرکت «سولار انرژی مکران» نیز به زمین زده شد.
در حال حاضر شرکت «سولار انرژی مکران» به‎عنوان پیمانکار اصلی (General Contractor) پروژه در حال آماده‌سازی طرح اجرای پروژه است و این پروژه در مسیر بم به کرمان در زمینی به وسعت 150 هکتار اجرا خواهد شد و یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی خاورمیانه در استان کرمان خواهد بود.
استان کرمان با احداث و بهره‌برداری از این نیروگاه خورشیدی 20 مگاواتی، فعلا حائز رتبه اول در کشور در دارا بودن نیروگاه خورشیدی است و احداث نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی، این استان را به یکی از بزرگ ترین قطب‌های تکنولوژی فتوولتائیک در خاورمیانه تبدیل می‌کند.

گزارش

تبلیغات