چهارشنبه, ۱ خرداد ۱۳۹۸

حفظ محیط زیست به مطالبه اجتماعی تبدیل شده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی با رییس سازمان محیط زیست و اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم سبز گفت: مساله محیط زیست از سطح رسمی عبور کرده و به مطالبه اجتماعی تبدیل شده است.
سیدرضا صالحی امیری در این نشست افزود: این مطالبه در حال تبدیل شدن به خواست عمومی است و از این منظر رابطه ای دوسویه بین دولت و جامعه وجود دارد.
وزیر ارشاد اعلام کرد که وزارت تحت امر وی در راستای وظایف ذاتی خود آمادگی هرگونه کمک به برگزاری جشنواره فیلم سبز را دارد.
صالحی امیری با تاکید بر هدف گذاری و جریان سازی در برگزاری این جشنواره ادامه داد: جریان سازی و رسیدن به گفتمان مشترک نیازمند روش علمی است که بخشی از این جریان سازی می تواند از طریق سینما به دست آید.
وی تصریح کرد: در جریان سازی باید از سطح رسمی به غیر رسمی و اجتماعی برسیم و برای رسیدن به این امر نیازمند انجام کارهای جدی هستیم.
وی با تاکید بر اهمیت هدف گذاری گفت: اگر در برگزاری جشنواره فیلم سبز، هدف گذاری برای برجسته سازی محیط زیست در ذهنیت اجتماع مطرح است، هدف والا و ارزنده ای است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به موضوعات برگزاری جشنواره فیلم سبز ادامه داد: در برگزاری این جشنواره تمرکز بر موضوع اصلی آن ضروری است.
وی با طرح این پرسش که چگونه باید جریان سازی کرد، گفت: باید با زبان نو کار جریان سازی را آغاز کرد. از ابزار رسانه بهره برد. امروز با توجه به در اختیار بودن فضای مجازی، می توان در جریان سازی موضوعات از این حوزه بهره های بسیاری برد.
صالحی امیری بر اهمیت اقدامات و فعالیت های قبل از برگزاری جشنواره تاکید کرد و افزود: مخاطب در فضای مجازی باید به طور مستمر پیام هایی در این حوزه دریافت کند تا بتوان در جامعه کنش و واکنش های مثبت در زمینه محیط زیست ایجاد کرد.
وی تصریح کرد: رسانه و نهادهای آموزشی در این فضاسازی نقش موثری دارند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر توجه به ضریب نفوذ و سنجش عملکرد در جامعه، ادامه داد: در برگزاری این جشنواره باید روستاها، شهر های کوچک و استان ها را نیز در نظر گرفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان بر توجه به بخش کودک و نوجوان در برگزاری جشنواره فیلم سبز تاکید کرد.
ابتکار: فیلم سبز در ایجاد حساسیت نسبت به محیط زیست موثر بوده است
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست کشور نیز در این دیدار گفت: جشنواره فیلم سبز از نظر فرهنگی نقش موثری در جهت تنویر افکار عمومی و آگاه سازی و ایجاد حساسیت در میان مردم نسبت به محیط زیست داشته و این اتفاق ارزنده ای است.
معصومه ابتکار افزود: پنجمین جشنواره فیلم سبز در سال گذشته با تلاش اعضای شورای سیاستگذاری و هنرمندان به صورت فداکارانه برگزار شد، زیرا این جشنواره رو به فراموشی بود.
وی افزود: این جشنواره اقدامی ارزنده است که از سوی سینماگران نیز مورد استقبال قرار گرفت و سال گذشته هزار و ٢٠٠ فیلم به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و کیفیت فیلم ها به زعم بسیاری از ناظران خوب بود.
وی ادامه داد: از اقدامات ارزنده ای که صورت گرفت برگزاری این جشنواره به طور همزمان در ٦٠ نقطه کشور بود که کاملا به صورت مردمی نیز برگزار شد.
رییس سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه سینما نقش بسزایی در تغییر نگرش، سبک زندگی و رفتار افراد دارد، افزود: امیدوارم با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانیم ششمین دوره این جشنواره را قوی تر و با ابعاد گسترده تری نسبت به گذشته برگزار کنیم.
ابتکار افزود: این جشنواره در زمره یکی از جشنواره های قابل توجه بین المللی قرار گرفته و با برگزاری ششمین دوره کاستی های آن برطرف خواهد شد.
در ادامه این نشست فرهاد توحیدی دبیر اجرایی ششمین جشنواره فیلم سبز گفت: این جشنواره از ٣١ تیر تا ٦ مرداد سال جاری به صورت بین المللی برگزار می شود.
وی ادامه داد: ششمین جشنواره فیلم سبز در بخش های فیلم بلند داستانی، فیلم کوتاه داستانی، فیلم کوتاه و بلند مستند ، انیمیشن و تجربی برگزار خواهد شد.

5
نوع مطلب: 
گردشگری و کشاورزی

تبلیغات