چهارشنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

دریافت تضمین مکتوب سلامت حجاج ایرانی در حج امسال

مدیرکل حج و زیارت استان کرمان عنوان کرد
دریافت تضمین مکتوب سلامت حجاج ایرانی در حج امسال
استفاده از دستبند الکترونیک برای سهولت شناسایی و دسترسی به زائران

حجت الاسلام روح ا... صاحبی در نشست خبری افزود: سه هزار نفر از استان کرمان به حج تمتع سال 96 مشرف می شوند.
وی با اشاره به مذاکرات هیات ایرانی با مسئولان عربستان در رابطه با حج تمتع امسال تصریح کرد: حفظ شئون، کرامت و عزت حجاج ایرانی در مذاکرات از دفعات قبل بسیار بیشتر مورد تاکید قرار گرفته است.
مدیرکل حج و زیارت استان کرمان گفت: با توجه به ضمانت ها و تعامل ها، مسئولان عربستان سعودی بسیار علاقه مند به حضور جدی ایران در حج تمتع امسال بودند و تعامل خوبی در این زمینه برقرار شده که انشاءا... یکی از بهترین حج ها در سال جاری برگزار می شود.وی با اشاره به فضاسازی های منفی در رابطه با حج امسال در رسانه های مجازی افزود: عده ای با طرح مسائل کذب ایجاد وحشت می کنند و به دنبال آن هستند تا مسلمانان را از فریضه واجب دور کنند و آن را تشویق می کنند.حجت الاسلام صاحبی تاکید کرد: دیپلماسی قوی در جهان اسلام، دیپلماسی حج است و می تواند نگاه های تنش زا را از یکدیگر دور کند.
وی با اشاره به طرح موضوع دستبندهای الکترونیکی گفت: در ابتدا به دلیل مطرح کردن تولید این دستبندها توسط اسرائیل ،ایران با این طرح مخالفت کرد که با تکذیب این  مسئله و کارکرد مفید آن برای سهولت شناسایی و دسترسی به زائران و تولید آن توسط یک شرکت عربستانی ، امسال مورد استفاده قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: 50 درصد از ناوگان هوایی در سال های قبل اعزام داخلی بود که امسال با مذاکرات انجام شده صد درصد از ناوگان داخلی برای حمل و نقل حجاج به عربستان استفاده می شود.
مدیرکل حج و زیارت استان کرمان گفت: به منظور تامین آرامش و تضمین سلامت حجاج، هیات پزشکی و هلال احمر در امر خدمت رسانی به حجاج ایران حضور دارند.
وی افزود: مسئله اسکان حجاج در بهترین مکان انجام شده است و حتی مسئولان سعودی پذیرفته اند انگشت نگاری توسط طرف ایرانی انجام شود
.حجت الاسلام صاحبی در پاسخ به سوال دنیای توسعه در خصوص نتیجه مطالبه ایران برای دریافت غرامت شهدای منا ، با اشاره به حادثه منا در سال 94 تاکید کرد: یکی از مطالبات جدی هیات ایرانی پیگیری غرامت شهدای حادثه منا بود که با جدیت مذاکره کننده ایرانی جزو محورهای مذاکرات قرار گرفت و مجددا در دستور کار هیاتی مشترک قرار گرفته است و نیزاز هر خانواده قربانبان منا 2 نفر به حج تمتع 96 اعزام می شوند.
مدیرکل حج و زیارت استان کرمان درپاسخ به سوال دیگر دنیای توسعه در رابطه با نتیجه پیگیریها برای برخورد با مامورین خاطی فرودگاه جده،اظهار داشت:چهار سال حبس،1000 ضربه شلاق و انفصال دائم از کار دولتی حکم صادر شده است که به وزارت امورخارجه اعلام شده و مورد تایید ایران قرار گرفته است.حجت الاسلام صاحبی گفت: با پذیرش شرایط هیات ایران مراسم برائت از مشرکان در حج تمتع امسال ممنوع نیست و در چادرها برگزار خواهد شد.وی گفت: مسئولان عربستان سعودی پذیرفتند که 10 نفر از کارکنان کنسولگری ایران از اول مرداد تا انتهای مراسم حج تمتع برای پیگیری مطالبات و امور زائران در عربستان حضور داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه هزینه حج تمتع امسال حدود 10 میلیون تومان است تصریح کرد: تمامی هزینه های اخذ شذه از متقاضیان، خدمات تمام شده از هر حاجی است و وجه اضافی دریافت نمی شود.

 

8
نوع مطلب: 
گوناگون

تبلیغات