شنبه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

اگر از هویت سخن می‌گوییم باید از خلیج‌فارس هم‌ سخن بگوییم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
اگر از هویت سخن می‌گوییم باید از خلیج‌فارس هم‌ سخن بگوییم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری خلیج‌فارس یک پیام را به دنیا منتقل می‌کند که ایران و ایرانی در مقام دفاع از اقتدار و امنیت این سرزمین در اقصی نقاط جغرافیا با هیچ‌کس معامله نخواهد کرد و پیام دیگر آن صفا و صلح و آرامش از این جغرافیا به جهانیان خواهد بود . سید رضا صالحی امیری در آئین اختتامیه هفتمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری خلیج‌فارس که در بندر لافت جزیره قشم برگزار شد، با اشاره به جذابیت‌های جزیره قشم، عنوان کرد: این شهر و مردمان این دیار احساس‌گرمی و محبت بسیاری به انسان می‌دهند و مردمی شایسته تقدیر و صمیمی و خونگرم دارد . وی ادامه داد: جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری خلیج‌فارس یک پیام را به دنیا منتقل می‌کند که ایران و ایرانی در مقام دفاع از اقتدار و امنیت این سرزمین در اقصی نقاط جغرافیا با هیچ‌کس معامله نخواهد کرد و پیام دیگر آن صفا و صلح و آرامش از این جغرافیا به جهانیان خواهد بود . وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با قدردانی از بانیان جشنواره فرهنگی هنری خلیج‌فارس، افزود: جغرافیای خلیج‌فارس از مؤلفه‌های اصلی و اساسی کشور ماست و خلیج‌فارس یک جغرافیای مقدس است که در دل آن جزیره قشم مانند نگین درخشانی می‌درخشد .
صالحی امیری با بیان اینکه اگر از هویت سخن می‌گوییم باید از خلیج‌فارس هم‌سخن بگوییم، تصریح کرد: دین اسلام عامل تداوم حیات، سرزمین مقدس ایران عامل هویت و زبان فارسی نقطه اتصال ماست و در این سرزمین خطه جنوب و خلیج‌فارس از تقدس ویژه‌ای برخوردار است چون دشمن می‌خواست با طرح مباحث جعلی بر چهره زیبای خلیج‌فارس نقاب بیندازد اما این اقدام دشمن جاهل به یک انسجام ملی در داخل تبدیل شد .
وی ادامه داد: امروز بیش از هر زمان دیگری این جغرافیا را پاس می‌داریم چون نام خلیج‌فارس عامل وحدت ملی در میان ایرانیان شده است .
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: جزایر خلیج‌فارس و همه خطه جنوب نگین درخشان سرزمین ایران هستند و امروز مردم هرمزگان و به‌خصوص جزیره قشم پرچم‌دار خلیج‌فارس در بلندای تاریخ هستند .
صالحی امیری با بیان اینکه تلاش دولت در راستای آبادانی و توسعه این منطقه و گسترش کار فرهنگی است، خاطرنشان کرد: دولت وظیفه خود می‌داند برای توسعه این منطقه تلاش کند و دولت یازدهم با حساسیت توسعه منطقه جنوب ایران را پیگیری کرده است و اعتقادداریم توسعه این منطقه از سرزمین ما به توسعه ملی منتج خواهد شد . وی اضافه کرد: قشم و هرمزگان نه‌تنها دروازه اقتصادی بلکه دروازه تمدنی ما به دنیاست و این جغرافیا میز خطابه انعکاس پیام صلح و دوستی ایران به دنیاست . وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه سیاست دولت این است که عدالت در توسعه شکل بگیرد، اظهار کرد: از این منظر عدالت توسعه در اولویت کار دولت قرار دارد و دولت سرمایه‌گذاری‌های جدی را در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر و خوزستان انجام داده و به هرمزگان نگاهی ویژه دارد . صالحی امیری اضافه کرد: در این جغرافیا طی سالیان اخیر پروژه‌های بزرگی اجرا شد و در حال اجراست و راه نجات کشور توسعه در عرصه‌های مختلف است . وی بیان کرد: توسعه فرهنگی، انسانی و اخلاقی از نیازهای جدی امروز است و جوانان به شاخص‌های فرهنگی بیش از گذشته نیاز دارند و این دولت وفادار به شعارهای خود بوده است . وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این دولت در حوزه سیاست خارجی تلاش کرد، زنجیر تحریم را از این کشور بردارد و اعتقادداریم به‌جای مناقشه باید مذاکره کرد ما برای تأمین منافع و مصالح ملی با دنیا مذاکره کردیم . صالحی امیری با بیان اینکه امروز مؤسسات بزرگ افکار سنجی ایران را جزء 10 کشور امن دنیا معرفی می‌کنند، خاطرنشان کرد: این امر با حمایت مقام معظم رهبری، تلاش دولت برای پاره کردن زنجیر تحریم، کمک مجلس و حمایت مردم ممکن شد . وی تأکید کرد: ما با مردم صادق بودیم و شفاف سخن می‌گوییم و همواره به خاطر کاستی‌ها از مردم عذرخواهی کرده‌ایم و زبان دولت برای عذرخواهی لکنت ندارد و تلاش ما برای جلب رضایت و اعتماد مردم بوده و دولتمردان شب و روز خود را برای خدمت به مردم قرار داده‌اند و امروز در حوزه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی قدم‌های مؤثری در کشور برداشته‌شده است . هفتمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی، هنری خلیج‌فارس از 6 تا 9 اردیبهشت در هرمزگان برگزار شد و طی آن برنامه‌های مختلفی از جمله جشنواره مد و لباس، فستیوال موسیقی مرزداران خلیج‌فارس، جشنواره داستان‌نویسی و نشست علمی خلیج‌فارس به اجرا در آمد

 

 

5
نوع مطلب: 
گردشگری و کشاورزی

تبلیغات