چهارشنبه, ۱ خرداد ۱۳۹۸

بیش از 100 اثر تاریخی و محوطه باستانی استان دچار خسارت شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان:
بیش از 100 اثر تاریخی و محوطه باستانی استان دچار خسارت شد

 درخواست اعتبار ویژه جهت بهسازی اضطراری این آثار
 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: طی بارش های اخیر در استان به بیش از 100 اثر تاریخی و محوطه باستانی خسارت وارد شده است. محمود وفاییدر رابطه با خسارت های وارده به چند اثر تاریخی در استان کرمان، اظهار کرد: طی بارش های اخیر در استان و طبق بررسی کارشناسان میراث فرهنگی، به بیش از 100 اثر تاریخی و محوطه باستانی بین پنج تا 20 درصد خسارت وارد شده است.
وی افزود: آثاری همچون ارگ راین، یخدان های دوقلوی سیرجان، تعدادی از خانه های تاریخی زرند و انار، کاروان سرای رفسنجان و بیش از همه بناهایی در سیرجان، بافت و جیرفت دچار صدمه شده اند.  وفایی با اشاره به اینکه برآورد این خسارت ها بیش از 20 میلیارد ریال است، بیان کرد: هنوز کارشناسان میراث فرهنگی در سایر نقاط استان مشغول بررسی هستند و احتمال افزایش خسارات وجود دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان درپاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه چه زمانی آثار آسیب دیده مرمت خواهند شد؟ گفت: بودجه های میراث فرهنگی بسیار اندک است بطوریکه بودجه های عمرانی در شرایط عادی پاسخگوی مرمت حتی پنج درصد آثار تاریخی هم نیست و باید در این خصوص چاره ای اندیشیده و جهت بهسازی اضطراری این آثار اعتبار ویژه ای اختصاص داده شود.

 

8
نوع مطلب: 
گوناگون

تبلیغات