چهارشنبه, ۱ خرداد ۱۳۹۸

بانک اطلاعاتی آمار در زمینه آسیب‌های اجتماعی راه اندازی شود

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه راه اندازی بانک اطلاعاتی آمار در زمینه آسیب‌های اجتماعی ضروری است تصریح کرد: خوشبختانه با ظرفیتی که در زمینه انجام مشاوره و آزمایشات ژنتیک در سطح استان کرمان ایجاد شده بود این طرح از طریق نمایندگان مجلس و معاون حقوقی رئیس جمهور وارد مجلس شد و به قانون تبدیل شد.
به گزارش  روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان کرمان، عباس صادق‌زاده در نشست طرح تقسیم کار ملی کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی  و نشست‌هم‌اندیشی در خصوص طرح راه‌اندازی ستاد فرماندهی آسیب‌های اجتماعی با  اشاره به ابعادی از فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه کنترل و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که البته دولت با جدیت موضوع کاهش آسیب ها را پی گیری می کند اظهار داشت: بهترین اقدام در زمینه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی تقسیم کار در بین دستگاه‌های اجرایی به تناسب مأموریت‌ها است.
وی با بیان اینکه در طرح تقسیم کار ملی کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی موضوع  زنان سرپرست خانواده برای بهزیستی تعیین شده است افزود: بهزیستی دفتری تحت این عنوان دارد اما می‌طلبد با تعامل سایر دستگاه‌های اجرایی گام‌های موثرتری در این زمینه برداشته شود.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با تأکید براینکه رسیدگی به یک موضوع در حوزه آسیب‌های اجتماعی باید به همراه برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح انجام شود تا نتیجه مثمرثمری داشته باشد تصریح کرد: مردم نیز باید نسبت به موضوع آسیب‌های اجتماعی حساس شوند.
صاد‌ق‌زاده خاطرنشان کرد: به موضوع زنان سرپرست خانوار باید در قالب یک برنامه مشخص، مدون، زمان‌دار پرداخته و گزارش به مردم اطلاع‌رسانی شود تا حساسیت اقشار مختلف جامعه  نسبت به مسائل  اجتماعی کم نشود.
وی با اشاره به اینکه طرح‌ها و ایده‌های زیادی در زمینه زنان سرپرست خانوار را می توان اجرایی کرد افزود: خوشبختانه تعداد زیادی از زنان سرپرست خانوار در استان کرمان ظرفیت بازتوانی هستند .
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه زنان سرپرست خانواری که قابلیت بازتوانی را ندارند باید در چرخه حمایت سازمان های خیریه ای قرار گیرند افزود : باید شرایط بازتوانی و نظارت‌ها در حوزه زنان سرپرست خانوار باز تعریف شود .
صادق‌زاده عدم مدیریت صحیح را علت تنوع آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: اخیرا  اقدام در موضوع طلاق به سازمان بهزیستی بازگردانده شده که سازمان بهزیستی کشور اقدامات لازم را در 11 استانی که میزان شیوع طلاق در آن‌ها رشد داشته؛ برنامه‌ریزی کرده است و خوشبختانه استان کرمان در ردیف  این 11 استان نیست  اما از آنجایی که طلاق یکی از پدیده‌های اجتماعی است باید پیشگیری‌ و آگاه‌سازی را در دستور برنامه‌های خود داشته باشیم.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه  در سال گذشته برنامه‌های متنوعی در زمینه پیشگیری از طلاق در سطح استان انجام شده است خاطرنشان کرد: در حوزه پیشگیری از این پدیده اجتماعی باید با هماهنگی دستگاه‌هایی مربوطه برنامه‌ریزی شود.
وی با بیان اینکه راه اندازی بانک اطلاعاتی آمار در زمینه آسیب‌های اجتماعی ضروری است تصریح کرد: خوشبختانه با ظرفیتی که در زمینه انجام مشاوره و آزمایشات ژنتیک در سطح استان کرمان ایجاد شده بود این طرح از طریق نمایندگان مجلس و معاون حقوقی رئیس جمهور وارد مجلس شد و به قانون تبدیل شد.
صادق‌زاده با اشاره به اینکه در زمینه‌ آسیب‌های اجتماعی گام‌های موثری می‌توانیم برداریم خاطرنشان کرد: باید ساختاری ایجاد شود تا موضوعات اجتماعی کنترل و مدیریت شود.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه اگر آموزش‌ها اثرگذار ارائه شود استقبال جامعه خوب خواهد بود خاطرنشان کرد: در زمینه پیشگیری خوشبختانه سازمان بهزیستی یک معاونت در این حوزه دارد که اقدامات خوبی انجام شده و مهارت‌های خوبی در مدارس، دانشگاه ها و جامعه انجام شده و کرمان تنها استانی است که محتوای مهارت‌های زندگی را براساس ذائقه دانش‌آموزان تدوین کرده است  و رشد خوبی در این زمینه داشته‌ایم.
عباس بلندی معاون اجتماعی بهزیستی استان کرمان در نشست طرح تقسیم کار ملی کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی  و نشست‌هم‌اندیشی در خصوص طرح راه‌اندازی ستاد فرماندهی آسیب‌های اجتماعی با اشاره به اینکه از 19 کارگروهی در این بخش پیش بینی شده در 14 ما گروه بهزیستی عضویت دارد  اظهار داشت: در کارگروه زنان سرپرست خانوار  15 دستگاه‌اجرایی عضو هستند که اخیرا پیشنهاد شده که 3 دستگاه اجرایی دیگر نیز به عضویت این کارگروه اضافه شود.
وی  اهداف اصلی این کارگروه  را توقف رشد تعداد زنان سرپرست خانوار دانست و گفت: افزایش مهارت‌های پایه زندگی، افزایش حمایت اجتماعی برای دختران فرارای از جمله برنامه‌ ها  برای توقف رشد تعداد زنان سرپرست خانوار است.
معاون اجتماعی بهزیستی استان کرمان از وجود 7 هزار و 371 زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی در استان کرمان خبرداد و افزود:  از این تعداد 2 هزار و 200 مورد زن سرپرست خانواده ، 2 هزار و 120 مورد مطلقه، 94 مورد همسر زندانی، 2 هزار و 752 مورد همسر از کار افتاده و 197 مورد دختران فراری هستند.
بلندی با اشاره به اینکه پیشنهاد شده  که زنان سرپرست خانوار به سه گروه زنان بدون همسر به دلیل فوت، طلاق و دارای همسر از کار افتاده تقسیم شوند  گفت: در هرسه مورد برنامه پیشگیری، برنامه‌های کاهش آسیب، کاهش سوانح منجر به فوت، پیشگیری از وقوع جرم ، رعایت ایمنی در کاهش آسیب و بهبود، افزایش پرداخت مستمری در سال آینده اجرایی می‌شود.
وی خواستار کمک سازمان‌های مردم نهاد و خیرین در حوزه زنان سرپرست خانوار شد و افزود: سازمان‌های مردم نهاد و خیرین می‌توانند در این حوزه به کمک دولت بیایند و بخشی از هزینه‌ها را پوشش دهند.
معاون اجتماعی بهزیستی استان کرمان تصریح کرد: اگر کاری در حوزه زنان سرپرست قرار است انجام شود باید از کارهای عادی و روزمره خارج شویم و از ظرفیت‌های استان برای توانمندسازی آنان استفاده شود و قوانین مزاحم باید در زمینه توانمندسازی برداشته شوند.
زهرا موسی‌پور مدیرکل حوزه اجتماعی استانداری کرمان نیز در این نشست اظهار داشت:مسائل و مشکلات اجتماعی فراوان است اما در طرح تقسیم کار ملی برای اینکه بتوان در یک بازه زمانی کوتاه نتیجه عملی به دست آورد بخشی از وظایف برای دستگاه‌ها تقسیم‌بندی شده است.
وی با اشاره به انعقاد نخستین تفاهم‌نامه وزارت کشور و سازمان بهزیستی افزود: در این تفاهم‌نامه موضوع کار ، تعهدات دو طرف مشخص شده است و  برای اینکه به شایستگی این تفاهم نامه اجرا شود باید  به سرعت با دستگاه‌های مختلف ارتباط برقرار شود تا بتوان این وظیفه را به خوبی انجام داد.
مدیرکل حوزه اجتماعی استانداری کرمان با تأکید براینکه اهمیت مسائل اجتماعی باید از دسته دو و سه به مسائل دسته اول در جامعه تبدیل شود خاطرنشان کرد: این نشست‌ها سبب مطرح شدن الویت مسائل اجتماعی در حضور مسئولان می‌شود.
موسی‌پور با بیان اینکه مسائل اجتماعی به یک دغدغه در جامعه تبدیل شده و باید  به یک مسئله دسته یک در کشور تبدیل شود تصریح کرد: اگر اطلاعات مربوط به زنان سرپرست خانوار به شکل نرم افزای ساماندهی شود  زودتر به نتیجه خواهیم رسید.
وی یادآورشد: دغدغه استاندار کرمان در زمینه کنترل و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ستودنی است و در مسائل اجتماعی نیزبرنامه ای شبیه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی طراحی می شود.
مدیرکل حوزه اجتماعی استانداری کرمان خاطرنشان کرد: آمارها در حوزه آسیب‌های اجتماعی متناقض است  و این تناقض باعث می‌شود در تصمیم‌گیری‌ها با مشکل روبرو شویم.
موسی‌پور با تأکید براینکه ساختاری باید طراحی شود تا  مسائل اجتماعی و فرهنگی را پیگیری کنند تصریح کرد: موضوعات  فرهنگی و هنری می‌توانند به شدت در مسائل آسیب‌های اجتماعی تأثیرگذار باشند.
وی با بیان اینکه استان کرمان در حوزه آسیب‌ها رتبه بالایی دارد اما در کاهش آسیب از اعتبار بالایی برخوردار نیست خاطرنشان کرد: بهزیستی با توسعه  کلینیک‌های مددکاری اقدامات این مراکز در حوزه آسیب‌های اجتماعی اقدامات خوبی بوده  است.
حشمت‌الله برجسته کارشناس دفتر ترک اعتیاد بهزیستی استان کرمان نیز در این نشست با اشاره به اینکه  نگاه ویژ‌ه‌ای در زمینه پیشگیری از اعتیاد وجود دارد اظهار داشت: در سطح استان کرمان 27 مرکز سرپایی ترک اعتیاد ،30 مرکز اقامتی، 10 دی آی سی ، 10 خانه بین‌راهی ویژه معتادان زن و مرد و  سه کمپ و سه سرپناه شبانه ویژه زنان معتاد وجود دارد.
وی از افتتاح مرکز سرپناه شبانه برای معتادین(DIC) در سیرجان همزمان با دهه فجر خبرداد و گفت: طرح‌های پیشگیری از اعتیاد با 53 مرکز مردم نهاد در سطح استان در حال انجام است.
 نجمه منوچهری رئیس گروه اجتماعی فرهنگی استانداری کرمان  نیز در این نشست اظهار داشت:  در صورت  وجود یک برنامه نو می‌توان همکاری بین بخشی دستگاه‌های اجرایی را تقویت کرد.

 

7
نوع مطلب: 
جامعه و اجتماع

تبلیغات