چهارشنبه, ۱ خرداد ۱۳۹۸

سالیانه 50 هزارنفر از جمعیت کشاورزان کم می شود

رییس سازمان تحقیقات کشاورزی:
سالیانه 50 هزارنفر از جمعیت کشاورزان کم می شود
 تجلیل از118 کشاورز نمونه و پژوهشگر برتر

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) می گوید، سالیانه به دلیل کمبود امکانات و جذابیت های بخش کشاورزی به ‌طور میانگین 50 هزار نفر از تعداد کشاورزان کم می شود که باید تلاش کنیم تمایل به فعالیت در بخش کشاورزی در بین افراد جامعه افزایش یابد.
اسکندر زند به مناسبت برپایی نخستین جشنواره ملی کشاورزان ایران و سی یکمین دوره انتخاب و معرفی کشاورزان برتر در 13 دی ماه امسال، گفت: کشاورزی ایران سهم بالایی در اشتغال دارد، به طوری که 20 درصد اشتغال کشور مربوط به این بخش است که در اقتصاد کلان و امنیت غذایی نقش موثری دارد. سهم بخش کشاورزی از اشتغال در کشورهای پیشرفته بین دو تا پنج درصد است.
به گفته وی، در کشورهای پیشرفته با وجود تعداد اندک شاغلان در بخش کشاورزی اما وجود سیستم‌های یکپارچه کشت و صنعت منجر به تولید در حد بالا می شود.
 78 دصد کشاورزان برتر دارای مدرک تحصیلات دانشگاهی
زند با بیان این که اکنون 78 درصد کشاورزان برتر و نمونه کشور دارای مدارک تحصیلی دانشگاهی فوق دیپلم (کاردانی) و لیسانس هستند، افزود: حدود 22 درصد از کشاورزان دارای تحصیلات ابتدایی و راهنمایی هستند و معتقدیم تحصیلات بالا در افزایش عملکرد تولیدات کشاورزی تاثیرگذار است.
9 رشته جدید به بخش کشاورزی اضافه شد
معاون وزیر جهادکشاورزی اظهارداشت: براساس اقدام های صورت گرفته 9 رشته جدید به زیرمجموعه های بخش کشاورزی در زراعت و باغبانی اضافه شده است.
 50 درصد جامعه کشاورزی روستایی هستند
وی با اشاره به این که اکنون 50 درصد جامعه روستایی کشور در بخش کشاورزی فعالیت دارند، اضافه کرد: در جمعیت شهری کشور ما تنها 5 درصد افراد در این بخش اشتغال دارند.

118 کشاورز و پژوهشگر برتر و تجلیل می شوند
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به تولید سالیانه 117 میلیون تن مواد غذایی در بخش کشاورزی و تاکید بر این که باید در حفظ و معرفی چهره‌های کشاورزی برای جاذبه این بخش کوشا باشیم، گفت: در برگزاری نخستین جشنواره ملی کشاورزان ایران و سی‌ و یکمین دوره انتخاب کشاورزان برتر که از اولویت های بخش کشاورزی است، امسال در مجموع 118 کشاورز برتر تجلیل می شوند که از این میزان 102 نفر کشاورز نمونه و 16 نفر پژوهشگر برتر هستند.
به گفته زند، از تعداد 102 کشاورز نمونه کشوری 94 مرد و 8 کشاورز زن با میانگین سن بالای 54 سال هستند که 42 درصد دارای تحصیلات لیسانس و بالاتر، 36 درصد دیپلم و کاردانی و 22 درصد ابتدایی و راهنمایی بوده اند.
وی براین باور است که انتخاب برترین‌ها تنها شامل تولید و کمیت تولید نیست، بلکه در تعیین یک کشاورز نمونه علاوه برکمیت، ارتقای کیفیت و سلامت محصول نیز مورد توجه بوده است.
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، استفاده از روش‌های نوین به‌ویژه در آبیاری، به‌کارگیری تکنولوژی‌های مناسب و نقش کشاورز در افزایش دانش کشاورزان اطراف خود و استفاده از روش‌های برتر مدیریتی را از جمله عوامل انتخاب کشاورزان نمونه در سال جاری عنوان کرد.
زند افزود: همچنین امسال برای جلوگیری از افزایش هزینه‌ها، جشنواره همزمان با انتخاب کشاورزان نمونه برگزار می‌شود که شرکت‌های دانش‌بنیان، تاجران موفق و بخش‌هایی مرتبط با بخش کشاورزی معرفی و تجلیل می‌شوند.
وی ارج نهادن تلاش تولیدکنندگان و روستاییان، ایجاد انگیزه و رقابت سالم بین تولید کنندگان کشاورزی و تشویق آنان، معرفی الگوی عملی و قابل اعتماد جامعه کشاورزی و روستاییان و عشایر، تقویت و تعامل بین تولیدکنندگان و پژوهشگران و فناوران عرصه کشاورزی، تبیین چهره واقعی و جایگاه بخش کشاورزی و ارتقای آن، شناسایی تولیدکنندگان علوم کشاورزی و مصرف کنندگان آنها و حلقه‌های واسط و تکمیل کننده فرایند، آشنایی و تعامل بیشتر بین ذینفعان زنجیره تامین از جمله مراکز پژوهشی و مروجین و بررسی تحلیل وضعیت علمی فنی و آموزشی و پژوهشی و ارایه پیشنهاد در زمینه بهبود تولید را از اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.

 

5
نوع مطلب: 
گردشگری و کشاورزی

تبلیغات