چهارشنبه, ۱ خرداد ۱۳۹۸

تاریخچه مراسم بالماسکه ( مسعود ربیعی وزیری)

ضمن تاکید به حفظ و نگهداری از سنت ‌های زیبا و پر معنای تمدن و کشور عزیز خودمان ، توجه شما را به مطلبی که درباره ‌هالووین تهیه شده است ،  جلب می‌ نمایم .
در مورد تاریخچه هالووین به معنی سر شب ، باید بگوییم اولین بار از مراسم مذهبی در ایرلند شروع شد ، ولی متاسفانه امروزه به مراسمی غیر مذهبی تبدیل شده است . ریشه برگزاری این جشن به سال‌ها پیش شاید بیش از دو هزار سال قبل باز می‌گردد . نخستین ساکنان جزیره بریتانیا ( سلتی ‌ها ، سال ‌ها پیش از میلاد مسیح در ایرلند و شمال فرانسه زندگی می‌کردند . به روایت این قوم آغاز سال میلادی اول نوامبر است و آخرین شب سال سی و یکم اکتبر ، آنان نیز به وجود جهان آخرت اعتقاد داشتند . ) در 31 اکتبر ( 9 آبان ) جشنی را بر پا می کردند و از ارواح درگذشتگان خود یاد می کردند . سلتیک های قدیم اعتقاد داشتند که مرز بین این دنیا و دنیای دیگر بسیار باریک است ، پس اجازه می‌دادند که ارواح بی‌آزار در رفت و آمد باشند . آنان باور داشتند که در این شب راهی میان دو جهان گشوده می شود و خدای جهان مردگان همراه با ارواح ، اجنه و دیو ها به روی زمین می‌آید . بنابراین در این شب لباس ‌هایی از پوست حیوانات می‌پوشیدند و سر آن حیوان را هم مانند کلاه خودی بر سر می‌گذاشتند تا از ارواح خبیث پنهان شوند و با کوبیدن بر طبل و اشیایی مانند دیگ و بشقاب ‌های فلزی ، صداهایی ایجاد می‌کردند تا اجنه و دیوها را فراری دهند و در این میان راهبان آتشی می افروختند و قربانی می‌کردند تا ارواح را آرام کنند . مردم در این شب غذای خود را با دیگران تقسیم می کردند . کسانی که با سخاوت بیشتری در این جشن شرکت می‌کردند ، مورد شفاعت درگذشتگان ، نزد خداوند قرار گرفته و تا پایان آن سال از گزند بدی ‌ها و بلا ها در امان می‌ماندند . در اعتقادات سلتی ها ، باید به کسی که عطسه می‌کند بگویند : خدا حفظت کند ، زیرا آن ها اعتقاد دارند که هنگام عطسه ، روح از بدن به بیرون پرتاب می‌ شود و شیطان روح را تسخیر کند . در اسکاتلند نقش ارواح را مردان جوان با پوشیدن لباسهای سفید با ماسک و یا صورت های سیاه شده ، بر عهده داشتند . کلمه هالووین اولین بار در قرن 16 میلادی استفاده شد . این مراسم هر ساله گسترش بیشتری می‌یابد و علاوه بر اروپا در آمریکا ، کانادا ، اسپانیا ، مکزیک ، برزیل ، استرالیا ، نیوزلند و ژاپن هم طرفداران زیادی دارد . میهمانی ‌ها و مراسم بالماسکه ، دارای اصالتی تاریخی در قاره اروپا است و ریشه‌ های آن به سده‌ های میانه بر می‌گردد .
 این جشن را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند . در این مراسم پوشیدن لباس های غالبا ترسناک ، عجیب و غریب شبیه دراکولا ، مومیایی ها ، جادوگران و اهریمن ، استفاده از کدو تنبل‌ ها با شمع روشن درونشان ، تزئین خانه ها و فضای اطرافشان با عوامل ترسناک و انواع صورتک ها ، سنگ قبر و اسکلت مصنوعی رواج دارد .
سیاه و نارنجی رنگ های سنتی هالووین هستند و نمادی از رنگ آتش راهبان در آسمان تیره شب است . در این جشن مراسم آتش بازی هم مرسوم است ، انواع شیرینی ها مانند کیک سیب و شیرینی ذرت در این مراسم به چشم می خورد .
 برای بچه ها مراسمی شبیه مراسم چهارشنبه سوری خودمان وجود دارد . طبق سنتی دیرین، در شب هالووین دختران جوان مجرد، در اتاقی تاریک به آینه نگاه می کنند و امیدوارند که چهره همسر آینده خود را در آن ببینند . طبق افسانه‌ای که در رابطه با کدو تنبل موجود در مراسم هالووین درآمریکا رواج دارد ، مردی کشاورز که در مزرعه کدو زندگی می‌کرده و در اثر رعد و برق سرش سوخته و از بین رفته ، روی گردنش کدو می‌گذارد . مراسم بالماسکه نوعی مراسم جشن است كه در آن مدعوین با لباس مبدل و نقاب شركت می‌كنند . از ویژگی‌های جشن بالماسكه شناخته‌نشدن افراد شركت‌كننده در آن است . اولین میهمانی بالماسكه در 28 ژانویه سال 1393 میلادی ، در میهمانی عروسی چارلز ششم در کشور فرانسه بود كه در آن شاه و پنج نفر از درباریانش که لباس‌های مردان جنگی به تن داشتند و به دلیل نزدیك‌ شدن زیاد به آتش در هنگام رقص ، همگی آتش گرفتند . بعدها این میهمانی به میهمانی رقص آتشین معروف شد . میهمانی‌ های بالماسكه در قرون هفدهم و هجدهم در كل اروپا رواج یافت . مراسم بالماسکه در انجمن های مخفی از قبیل فراماسونری ها و صومعه ( کلیسای ) صهیونیست جایگاه خاصی دارد . شرکت کنندگان در طول مراسم بالماسکه حق ندارند نقاب را از روی چهره بردارند . بالماسکه ای که در بین عوام رایج است در واقع اصلا بالماسکه نیست چرا که میهمانان می توانند نقاب از چهره خود در میهمانی بردارند . می‌گویند روح مردی به نام جک را پس از مرگ به بهشت و جهنم راه نداده اند و او محکوم شد تا پس از مرگ در دنیا سرگردان باشد . او فانوسی را با شلغم یا ترب درست کرد و در دست گرفت تا در زمین سفر کند و پس از آن به جک فانوسی معروف شد . هر چند که هنوز هم در ایرلند و اسکاتلند این فانوس ‌ها از ترب ساخته می‌شود اما گفته می‌شود مهاجران ایرلندی ، پس از رسیدن به آمریکا ، کدو را برای این منظور انتخاب کردند و پس از مدتی ، کدو تنبل‌ های بزرگ و زیبا جای ترب را گرفت .
برخی از ماسک های معروف مراسم بالماسکه
بایوتا BAUTA
این ماسک در طول سال برای زنانی که قصد رفتن به تئاتر را داشتند اجباری و برای دختران دم بخت ممنوع بود .
موره تا MORETTA
موره تا یک ماسک بیضی از جنس مخمل سیاه رنگ است که معمولا توسط بانوانی که از صومعه ها دیدن می کردند به کار می رفته است . این ماسک در فرانسه ابداع شد و از آنجایی که بسیار زیبا بود بلافاصله در ونیز ( ایتالیا ) هواداران فراوانی یافت . موره تا به معنی تیره است و دلیل این نامگذاری نیز رنگ سیاه ماسک بوده است . نکته جالب دیگر درباره ماسک موره تا این است که تنها برای زنان به کار می رفت ، زنان زمان استفاده از این ماسک دکمه ای را از داخل در قسمت دهان ماسک قرار داده و با دندان خود محکم نگه می داشتند تا ماسک نیفتد . سکوت اجباریی که به خاطر استفاده از این ماسک ایجاد می شد برای زنان بسیار ناراحت کننده بود . البته زنان ونیزی به پر حرفی مشهورند . البته امروزه این ماسک در کارناوال های جدید با روبانی ابریشمی به پشت سر بسته می شود .
لاروا LARVA
ماسک لاروا وولتو VOLTO نیز نامیده می شود . کلمه لاروا به معنی شبح  می باشد .
گناگا GNAGA
استفاده از لباسهای فاخر برای فقیران ، پوشاک فقیرانه برای ثروتمندان و پوشیدن البسه زنانه برای مردان موجب تفریح بیشتری می شد . گاهی فرد پوشیده شده با گناگا با یک بچه یا عروسک به بغل در شهر می گشت یا همراه با مرد تنومند دیگری بود که لباس بچه گانه پوشیده و به این ترتیب ماجرا بیش از پیش خنده آور تر می شد .

7
نوع مطلب: 
جامعه و اجتماع

تبلیغات